Životní situace v Děčíně na tabletech

O projektech realizovaných magistrátem města Děčín, byli čtenáři serveru bezpapiru.cz informováni již několikrát, například v případové studii nebo v rozhovoru s ředitelem IT Tomášem Kejzlarem. Čtenáři tedy vědí, že co se týče elektronické komunikace s občany, patřil Děčín vždy k nejpokročilejším městům v České republice. Jak se ale ukazuje, pořád se nacházejí oblasti, kde je možné služby občanům dále zlepšit, takže od během dvou let vydání zatím posledního článku proběhly další projekty.

Asi nejvýznamnější novinkou je změna formulářů životních situací tak, aby byly dostupné z každého zařízení, včetně smartphonů a tabletů. Je to logický krok – tabletů se prodává více než notebooků a zvláště domácnosti s nižším příjmem se častěji rozhodují pro levnější tablet s Androidem. Pokud se elektronická komunikace nemá stát doménou bohatých, je zapotřebí zajistit i přístup z těchto levnějších zařízení.

V případě Děčína to znamená také plný přechod k technologiím Software602. Jak si čtenáři www.bezpapiru.cz možná vzpomenou, v Děčíně začali s formulářovou technologií Adobe, nicméně postupně narážel na různá omezení způsobená především licenční politikou. Postupně tedy vzniklo uspořádání, v jehož rámci byly ty formuláře, z nichž jsou data automatizovaně přenášena do informačních systémů, vytvářeny v technologii Software602, zatímco „izolované“ formuláře v Adobe.

V současné době je univerzální formulářovou technologií FormApps od Software602, která umožňuje publikovat chytré formuláře takovým způsobem, aby k práci s nimi stačil jakýkoliv internetový prohlížeč. Poskytuje také funkce pro automatické přizpůsobení formulářů různým zařízením a velikostem obrazovek.

Další zajímavostí je, že děčínští přebírají stále větší část práce na rozvoji řešení. Vlastními silami vytvořili například sofistikovaný formulář, kde lidé hodnotí práci úřadu i své vlastní priority, a jehož výstupem jsou SWOT analýzy pro různé oblasti života města (doprava, školství, bezpečnost atd.). Děčín je tak dobrým příkladem, že digitalizace pomáhá občanů i pracovníkům úřadu a že moderní digitální úřad bez  zbytečného papírování nemusí být jen utopickým snem. 

Mohlo by vás zajímat