Zaplaťte úsměvem!

Víte, že Češi stále častěji používají nové platební metody? A víte proč?
Zejména kvůli pohodlí a rychlosti transakcí. Dříve běžné platby kartou, či dokonce hotovostí tak rychle vyklízejí pole moderním bezkontaktním platbám.

Podle průzkumu GfK Czech z roku 2016 inovativní platební metody využívá už osm lidí z deseti. Čím dál oblíbenější jsou například tzv. platební nálepky. Vydává je celá řada tuzemských bank, často zdarma anebo za velmi nízké poplatky. Je možné je nalepit na mobilní telefon, a tak je mít neustále u sebe bez nutnosti nosit platební kartu. Platit pomocí nálepek můžete všude tam, kde mají platební terminál s technologií NFC. A dokonce lze takto již vybírat hotovost z vybraných bankomatů.

Technologie NFC (Near Field Communication) umožňuje propojit mobilní telefon s bankovním účtem a pak ho používat jako bezkontaktní platební kartu. NFC už dnes standardně podporuje většina moderních chytrých mobilů.

První typy bankovních karet se začaly v USA používat už od roku 1950. Tehdy s touto myšlenkou přišel Frank McNamara, zakladatel společnost DinersClub. Dnes platební kartu nahrazují i aplikace Google Pay či Apple Pay, druhá jmenovaná nicméně zatím své řešení pro český trh nezprovoznila. Do aplikace se nahrává kreditní karta majitele, nikoli přímý přístup na osobní účet. Pro úspěšnou transakci pak stačí přiblížit mobil k platebnímu terminálu, připojení k internetu není nutné. U plateb do 500 Kč stačí rozsvítit displej přístroje, pro vyšší částky je nutné telefon odemknout. 

Technologie jde ovšem nesmírně rychle dopředu a nástrojů, pomocí nichž je možné bezhotovostně platit, neustále přibývá. Například v Číně se rychle rozšiřují platby pomocí obličeje. Čtečky obličejů se objevují ve vybavení bankomatů jako pojistka proti krádeži a umožňují i on-line transakce. Služba Smile to Pay čínské platební platformy Alipay zase k potvrzení mobilní platby vyžaduje pouze to, aby si zákazník vyfotil své selfie.

Inovátoři v oblasti bezhotovostních plateb určitě nezahálí, a tak se máme na co těšit. I do této oblasti totiž nepochybně brzo promluví umělá inteligence.