Ve spotřebě papíru jsme v Evropě mezi těmi skromnějšími

I když už spoustu let sníme o tom, že se jednou v kanceláři zcela obejdeme bez papíru, ani raketový nástup moderních technologií a digitalizace zatím s našimi návyky moc nepohnul. Spousta společností sice již využívá elektronické dokumenty i archivaci, nicméně podle spotřeby papíru jde stále spíše o zlomek z jejich celkového počtu. Podle statistik se totiž v posledním čtvrtstoletí spotřeba papíru v kancelářském provozu ztrojnásobila a průměrný Čech spotřebuje ročně asi 130 kilogramů papíru.

Zní to jako ohromné množství, ale je nutné jedním dechem doplnit, že Česko patří v tomto ohledu ve srovnání s jinými vyspělými evropskými a světovými zeměmi mezi premianty. Např. v Německu, Rakousku připadne na každého obyvatele skoro o 100 kilogramů papíru víc a Američané, Finové nebo Japonci spotřebují přes 300 kilogramů papíru. Na druhou stranu třeba Slováci si vystačí s téměř poloviční spotřebou papíru než my. Celosvětový průměr v roce 2016 byl 57 kilogramů na osobu.

V Česku se můžeme utěšovat tím, že spotřeba papíru ve firemním sektoru každoročně klesá. Jde to ale velmi ztuha. Dokládají to i výsledky průzkumu společnosti Canon, podle něhož musejí dvě třetiny českých firem každý den pracovat se záplavou papírů všeho druhu, protože na nich stojí většina jejich vnitřních procesů. Je s podivem, že se to děje v zemi, která se i na firemní úrovni velmi rychle adaptovala např. na elektronické bankovnictví.

Aby se tedy vize bezpapírové kanceláře začala naplňovat, je důležité změnit myšlení lidí na rozhodovacích úrovních firem i úřadů. Už nyní je totiž možné většinu interních procesů zajistit v podnicích digitálně a spousta firem to také dělá, když sází na digitální archiv dokumentů nebo třeba elektronickou fakturaci. Možné řešení spočívá v komunikaci s ostatními méně progresivními podniky nebo státními organizacemi, protože právě v externích vztazích stále ještě dostává větší prostor tisk a skenování.

Spotřeba papíru celosvětově roste
To, že společnost bez papíru zatím zůstává stále jen „na papíře“, potvrzuje i zvyšující se trend celosvětové spotřeby papíru na hlavu – v roce 1960 to bylo 25 kg, o třicet let později 45 kg a po první dekádě 21. století už celosvětový průměr překročil 50 kilogramů.

Papír a jeho spotřeba v Česku v roce 2017:

Celkem 1,324 milionu tun papírů a lepenek, z toho: 

  • 60 % obalových a balicích papírů
  • 38 % tiskových a grafických papírů
  • 2 % hygienických papírů

 

Věděli jste, že…
Na výrobu 1 tuny papíru se spotřebuje přibližně celý vzrostlý strom (2 až 3 tuny dřeva), 85 000 litrů vody a spousta elektřiny. V přepočtu na roční spotřebu Čechů je to tedy přes 1,3 milionu stromů a 112,5 miliardy litrů vody, což je zhruba třetina objemu celého Lipna.

Výroba recyklovaného papíru spolkne polovinu energie, 5x méně vody a nejsou k ní potřeba žádné stromy. Papír lze ovšem recyklovat jen v několika cyklech, poté už jsou vlákna celulózy příliš rozmělněná.