Už je to venku: Papírové bankovnictví je extrémně zranitelné vůči podvodům

Je snadné být generálem po bitvě, ale tentokrát došlo na naše slova. Už delší dobu jsme společně se servery Finance.cz a FinExpert.cz upozorňovali, že se české banky váhavým postojem k elektronickým dokumentům nejen připravují o zákazníky, ale také vystavují riziku.  A přesně to se v posledních týdnech naplno potvrdilo.

Jak ukázala anketa, kterou jsme sestavili s jedním ze zmíněných serverů (zde), převládala ještě nedávno mezi bankéři mentalita „Co je papírové, to je bezpečné. Co je elektronické, to je nejisté.“  V takovém postoji je utvrzovali někteří experti (o jejichž odborné úrovni není možné mít nejmenší pochybnosti), kteří tvrdili, že přechod k elektronickým originálům dokumentů by byl nezodpovědným krokem, dokud nebude elektronický svět naprosto dokonalý.

Upozorňovali jsme tehdy, že stávající svět papírových dokumentů je bezpečný natolik, že většina desetiletých dětí dokáže bez větších problémů napodobit podpis rodiče nebo učitele.  A teď je to tady. Už se ví, že v českých bankách jsou otevírány účty jménem lidí, kteří o tom nemají tušení.  Jejich identita byla zfalšována čistě papírovými prostředky. Některé banky těmto falešným osobám poskytují úvěry (více zde).

Hovoří se o mBank a dalších „malých“ bankách, ale neodpovídá to tak úplně realitě. Třeba největší nizozemská finanční skupina působící na českém trhu neakceptuje uznávaný elektronický podpis, ale poskytne vám službu na základě neověřeného xeroxu občanského průkazu. Papír je přece spolehlivý! Nebo ne? Samozřejmě, že není!

Zatímco uznávaný elektronický podpis ani průchod datovou schránkou není možné zfalšovat, není nic snadnějšího než podplatit kurýra či slečnu na přepážce, aby si ověření totožnosti maličko přimhouřila oko.

Možná, že současná vlna podvodů bude tím, co některé finanční instituce popostrčí. A můžeme doufat, že tou změnou nebude více chození na přepážku a více obtěžování.  Ale bude za to zaplacena vysoká cena. Úplně zbytečně.

Petr Hampl je sociolog (přednáší na Vysoké škole ekonomie a managementu) a šéfredaktor serveru www.bezpapiru.cz

Mohlo by vás zajímat