Trh s použitými smartphony se stává velkým globálním fenoménem

Světový trh s použitými repasovanými chytrými telefony vyroste do roku 2017 na 120 milionů kusů, což znamená více než dvojnásobek současného stavu. Finanční objem trhu bude činit asi 14 miliard dolarů.

Tvrdí to společnost Gartner na základě průzkumu, který provedla mezi americkými a německými dodavateli. Vyplývá z něj totiž, že plných 60% kupuje nový telefon jen proto, že je na trhu k dispozici novější zařízení a odkládají tudíž plně funkční aparát.

„Zákazníci na vyspělých trzích vyměňují své chytré telefony za novější každých 18 až 20 měsíců a nevyhnutelně se nabízí otázka, co se stane se starými přístroji?” komentuje trend analytička Gartneru Meike Escherichová. Vzhledem k tomu, že celé dvě třetiny vyměňovaných chytrých telefonů jsou používány, budou se obchodníci stále více orientovat i trh zařízení z druhé ruky.

Gartner proto doporučuje, aby výrobci telefonů i operátoři prováděli specifické marketingové akce zaměřené na technologické nadšence, s cílem přesvědčit je, aby své telefony neprodávali v bazarech, ale nabídli je k výkupu protihodnotou. Výrobci pak budou schopni telefony repasovat a oslovit ty skupiny zákazníků, kteří by si je za původní cenu nemohli dovolit.

Lze tedy očekávat, že chytré mobilní telefony budou dostupné za výrazně nižší ceny než dosud. Pro firmy tak bude snazší vybavovat své zaměstnance a obchodní partnery dalším zařízením a důsledně oddělovat osobní od firemní komunikace.

Mohlo by vás zajímat