Technologické trendy pro rok 2014

Tablety větší než dnešní notebooky, všeobecně dostupné 3D tiskárny, konec chytrých hodinek a úplně nový typ zařízení, s jakým přijde Apple – to jsou hlavní události, jak je pro časopis Tech Predictions formuloval analytik Tim Bajarin. Ten je zajímavé mimo jiné tím, že podobnou prognózu vydal už 26x a ve většině případů se strefil.

Google zruší divizi Motorola

Google koupil Motorolu kvůli patentům a je velká otázka, proč by měl udržovat samostatnou značku a v podstatě samostatnou firmu, která vyrábí v podstatě to samé co Google. Na trh tak přicházejí velmi podobné věci od stejné korporace pod různými názvy, což mate zákazníky. Logickým krokem bude úplné sloučení obou firem a využití značky Motorola pro veškerý hardware od Google.

Velké tablety razantně vstoupí na trh

Obrovský 18palcový tablet, jaký už letos uvedl na trh Dell, ohlašuje novou řadu přístrojů, pro které ještě není ustálené označení – někdy se používá termín „lap tablet“ (tablet na klín). V každém případě je nové zařízení velice šikovné hlavně na hry a jeho výraznější prosazení lze čekat v druhé polovině roku 2014.

Dvojí operační systémy

Mobilní Windows se prosazují jen pomalu a uživatelé zjišťují, že některé aplikace, které by potřebovali, nejsou pro Windows k dispozici. Pomůže druhý operační systém ve stejném zařízení. První takové tablety už jsou na trhu a bude jich přibývat.

Apple přijde s dalším pracovním zařízením

iPad znamenal naprostý převrat nejen z pohledu uživatelské zkušenosti, ale především z pohledu efektivity práce. V současné době je nicméně Apple v nevýhodě proti Microsoftu a Google. Minimálně v tom, že nemá divize zaměřené na prodej ani služby podnikovým zákazníkům a chybí mu i zkušenosti z této oblasti. To znamená, že jakmile konkurenti získali obdobná zařízení, bude rychle ztrácet pozici. Je obtížně představitelné, že by lidé od Apple zůstali v takové situaci sedět s rukama v klíně. Pravděpodobnější je, že pracují na něčem průlomovém.

Bluetooth všude

Zářiče bluetooth signálu se začnou postupně stávat něčím srovnatelně běžným jako dnešní wifi. Na hřištích, ve školách, v supermarketech, zábavních parcích i jinde bude uživatelům dodáván nejrůznější obsah přímo do jejich smartphonů. Apple má technologický náskok, ale podobné vývojové programy běží i v Microsoftu a Google.

Konec chytrých hodinek

Výrobci pochopí, že e-watch je slepá ulička a utlumí investice. Odhady sice hovoří o tom, že se má prodat 1,5 milionu kusů zařízení a že se na trhu konečně objeví i docela elegantní modely, ale to nebude stačit. Spíše lze očekávat rychlejší prosazování zdravotnických zařízení s Androidem, které budou připevněny k zápěstí i jiným částem těla a budou měřit tlak, tep, hladinu cholesterolu apod.

Faktický růst trhu s osobními počítači

Téměř každý den někde čteme, že prodej osobních počítačů klesá na úkor tabletů. Jenže v takto uváděných číslech jsou sloučeny údaje za pevné pracovní stanice a notebooky. Prodej samotných notebooků se nesnižuje nijak drasticky. Navíc je otázkou, co je a co už není notebookem. Pokud budeme za notebook považovat každé zařízení s pevně připojenou klávesnicí, můžeme čekat, že příští zařízení Apple bude notebook.

„Internet všeho“ se stane naprosto běžným

Od „Internet of things“ se posuneme k „Internet of everything“. Bude to oblast, na kterou se zaměří několik velkých firem, z nichž u náš nejznámější je Cisco. Dnes je internet všeho jen nejasným reklamním sloganem, který vyjadřuje, že běžné věci jsou nějak připojeny k internetu. V roce 2014 dostaneme lepší definici a „internet všeho“ se stane běžně zaváděnou technologií.

Všeobecná akceptace Chromebooků

Jsou náznaky, že Google již začal s velmi agresivní cenovou politikou a že v ní bude příští rok pokračovat. Rozdíl v ceně se stane tak výrazným, že zákazníci budou ochotni přistoupit na kompromis co do funkcí. Chromebooky se stanou reálnou alternativou.

3D fotoaparáty a 3D tiskárny

V roce 2014 budou na trh uvedeny první 3D tiskárny pod 500 dolarů a první notebooky vybavené 3D kamerou. Nebude ještě možné mluvit o průlomu, ale zcela jistě o kroku k tomu, aby se nová zařízení razantně prosadila o něco později. Čtenář bezpapiru.cz se možná zeptá, co důvěryhodné elektronické dokumenty. Ty fakticky procházejí mnoha z těchto trendů, protože vzniknou desítky dalších situací, kdy práce s papírovými originály bude extrémně nepraktická a neefektivní. V Evropě proběhne sloučení dosavadních norem do jediného dokumentu, jehož pracovní verze už je k dispozici pod názvem Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o elektronické identifikaci a důvěryhodných službách pro elektronické transakce na vnitřním trhu.

Mohlo by vás zajímat