Šifrujte své dokumenty a udržte citlivá data v bezpečí

Všichni chceme mít data v bezpečí. Už jen pouhá představa, že bychom ztratili svůj notebook nebo flash disk s uloženými dokumenty, které by neměl vidět nikdo jiný, je hodně nepříjemná. Jistě, samotný hardware oželíte, ale když ztratíte kontrolu třeba nad citlivými firemními nebo osobními soubory, může to natropit obrovské škody na mnoha frontách. Řešením je šifrování všech důležitých dokumentů nebo rovnou celého pevného disku.

Možná si říkáte, že svá data chráníte dostatečně, když používáte heslo pro spuštění počítače. Nebo se spoléháte na zaheslování disku. To je ale jen bezpečnostní chiméra; útočníci se k vašim datům snadno dostanou – dokonce během několika vteřin. Právě to je důvod, proč je nutné využít šifrování, abyste měli opravdu klidné spaní. I pro profíky je totiž prolomení šifry velmi složité, pro běžné uživatele pak prakticky nemožné.

I když šifra a šifrování znějí na první poslech jako začátek nějaké zápletky z „bondovky“, je to poměrně snadný bezpečnostní postup, který zvládne každý, kdo udrží v ruce myš od počítače. Šifrovat lze třeba jen jeden soubor, stejně jako celou složku, a problém není ani to, když chcete mít zašifrovaný celý flash disk, pevný nebo externí disk.

Jak na to? Nejdříve musíte zvolit šifrovací program. Těch je naštěstí k dispozici celá řada – některé jsou freewarové, ale ani když jsou zdarma, neznamená to, že by byly méně spolehlivé. Obecně se jednotlivé šifrovací aplikace liší tím, jaký druh šifrování využívají, případně jak velké soubory a co přesně umožňují zašifrovat. Zatímco bezplatné programy zvládnou jen šifrování menších objemů dat, na několikagigové disky už musíte použít placený software. Některé aplikace jsou také přenosné, což znamená, že je můžete nahrát na flash disk a poté použít, aniž by bylo nutné něco někam instalovat.

Samotné šifrování už je jednoduché – nejdříve si zvolíte soubor nebo složku, které chcete skrýt před cizími zraky. Šifrovaný soubor nebo složku pak opatříte heslem (pozor, nepoužívejte žádná triviální hesla) a určíte, kam se mají uložit. To je celé. Šifrování trvá různě dlouho podle toho, o jak velký soubor jde, ovšem na chodu vašeho počítače by se to nemělo nijak projevit. A když budete chtít soubor znovu rozšifrovat, použijete stejnou aplikaci, zadáte heslo a vyberete si, kam se má rozšifrovaný soubor uložit.