Pronajměte si software i hardware. Ušetříte čas a peníze

Pro provoz každé kanceláře potřebujete hardware i software. Není nutné ho ale kupovat. Jak „železo“, tedy počítače a další zařízení, tak programové vybavení si můžete pronajmout. Ušetříte díky tomu značný obnos, který byste museli jednorázově investovat. Navíc ušetříte i čas při řešení případných problémů, protože o servis se bude starat pronajímatel. Ten zajistí i to, aby hardware vždy splňoval požadavky vybraného softwaru. Třešničkou na dortu je pak skutečnost, že v případě pronájmu budete mít vždy k dispozici ten nejaktuálnější software.

Pokud se firma rozhodne hardware i programové vybavení koupit, musí se smířit s tím, že si bere na svá bedra také celou řadu povinností s tím spojených. Pořizovatel musí zvolit adekvátní hardware a postarat se o jeho správnou instalaci. Stejně tak musí poskytnout součinnost při instalaci softwaru a dohlédnout na soulad s licenční politikou softwaru třetích stran. To vše může být velmi nákladné, zvlášť když se jedná o větší firmu s desítkami či stovkami pracovních stanic.

Problém při nákupu vybavení je i v tom, že kupující má nárok na aktuální verzi softwaru jen v případě, že si platí servisní podporu. Přitom i za instalaci nové verze zaplatí nemalou částku. Ani tím trable nekončí – hardware a licence třetích stran je totiž nutné velmi často obnovovat, aby se pořízený software nezpomaloval nebo „nesekal“ kvůli nekompatibilitě.

Ve zkratce – pořízení softwaru a hardwaru klade značné nároky nejen na finance a čas, ale i na schopnosti odpovědných zaměstnanců. Jinými slovy si musíte ve firmě udržovat IT oddělení, schopné rychle řešit vzniklé problémy. A to je další náklad navíc.

Takových starostí vás zbaví pronájem – jak softwaru, tak i hardwaru. Místo jednorázové sumy budete platit měsíčně a náklady tak rozložíte v čase. Prvotní pořizovací investice je tedy v případě nájmu výrazně nižší. Jako nájemce navíc nemáte povinnost sledovat licence pronajatých programů třetích stran (databáze, operační systémy), neboť odpovědnost za ně vždy nese pronajímatel, který ostatně cenu za takovou péči zahrnuje do měsíčních splátek. V těch bývá také servis a garance aktuálnosti všech programů, které k práci potřebujete. Firma, která software a hardware zajišťuje, tedy vše otestuje a v průběhu nájmu se stará o funkčnost celku. Navíc vás a vaše zaměstnance zaškolí.

Pronájem hardwaru a softwaru vychází z tohoto srovnání výrazně výhodněji než nákup, a to zejména v případě společností, pro něž není IT infrastruktura hlavním byznysem. Proč zbytečně ztrácet čas řešením problémů s vybavením, když se můžete místo toho soustředit na jádro svého podnikání. A starosti nechat jiným.