Poštovní spořitelna chce využívat datové schránky v elektronickém bankovnictví

Integraci datových schránek do e-bankingu považujeme za perspektivní,“ říká člen představenstva ČSOB odpovědný za Poštovní spořitelnu a přímé bankovnictví Jan Lamser. „Snadno tak třeba zaplatíte elektronicky došlou fakturu.“

Jedním ze zajímavých směrů je perspektiva datových schránek integrovaných do rozhraní elektronického bankovnictví. Na toto téma se delší dobu vedly diskuse, z nichž vykrystalizoval návrh novel patřičných zákonů, které, pokud projdou v obou komorách sněmovny, umožní pracovat s datovou schránkou a elektronickým bankovnictvím v rámci jednoho autentizačního prostředí.

Kupříkladu byste si mohl nechávat posílat elektronické faktury ve standardních formátech, které již existují, a ty byste stiskem jednoho tlačítka zařadil do elektronického bankovnictví a připravil k platbě. 

A my si představujeme, že byste díky tomu mohl mít přístup i ke službám, které nyní standardně v rámci datových schránek nejsou. Například byste si mohl dokument došlý do datové schránky uložit na naše úložiště. Kupříkladu byste si mohl nechávat posílat elektronické faktury ve standardních formátech, které již existují, a ty byste stiskem jednoho tlačítka zařadil do elektronického bankovnictví a připravil k platbě.

Dnes už takto máme zprovozněných několik firem, které faktury zasílají přímo do našeho bankovnictví, a chceme službu dále rozvíjet.

Jakmile jednou takový univerzální a dostupný prostor vznikne, budou jej motivovaní lidé i firmy používat jak pro doporučenou poštu, tak pro dokumenty typu faktur, formulářů.

Zní to zajímavě. A jak daleko má úvaha o propojení datových schránek s elektronickým bankovnictvím k realizaci?

Novela zákona je ve sněmovně, v připomínkovém řízení se k ní všechny resorty vyjádřily kladně a my čekáme, zda a kdy to nyní projde. Jde o aktivitu zastřešovanou bankovní asociací.
Celý text rozhovoru najdete zde.

Mohlo by vás zajímat