Počet prodaných zařízení s Androidem překročil miliardu ročně

Po nečekaném zpomalení v roce 2014 se světový trh s tablety nevrátí ani letos k dvojcifernému růstu. Celkem by se jich mělo prodat 233 milionů, tedy o 8% více než v loňském roce. Nadále budou klesat prodeje osobních počítačů a notebooků, strmě naopak porostou smartphony, tvrdí ve své nedávno zveřejněné analýzy společnost Gartner.

Zpomalení trhu s tablety lze vysvětlit několika faktory. Prvním z nich je delší životní cyklus zařízení - ukazuje se, že řada tabletů vydrží déle, než se předpokládalo a že pokud jej někdo vymění za modernější, předá ten dosavadní kolegovi nebo jinému členu rodiny. Roli hrají i průběžné upgrady software (zejména iOS), díky kterým je možné používat stejné zařízení řadu let. Podstatným faktorem je obrat k zájmu k prémiovým smartphonům s větší obrazovkou.

Nadále platí, že Android je nejrozšířenější platformou. V loňském roce se prodala 1,1 miliardy zařízení s Androidem, letos by toto číslo mělo vyrůst až téměř na 1,5 miliardy. Zároveň ale platí, že žádná platforma není srovnatelně dominantní, jako bývala před několika lety Windows. Analytici Gartneru hovoří také o tom, že trh s mobilními zařízeními se začíná rozdělovat do dvou v zásadě oddělených segmentů – dražší zařízení (s převahou iOS) a levná zařízení (s převahou Android).

Rok 2015 má být podle Gartneru po delší době prvním rokem, kdy Windows porostou rychleji než iOS, zejména díky trhu očekávané stabilizaci trhu s notebooky a osobními počítači.

Mohlo by vás zajímat