Petr Novotný: Soumrak elektronické aristokracie

Jsou datové schránky průšvih? Z mediálního pohledu rozhodně ano. Nemine týdne, aby se v nějakém významném časopise nebo serveru neobjevil článek o tom, jak nepovedený to je projekt. Takže člověka až skoro překvapí, když se podívá na reálná čísla.

Systémem bez problémů prošly již miliony zpráv a každý den jich přibude skoro 100 000. Více než 90% zpráv je řádně doručeno adresátům. To znamená, že těch, kdo si nevyzvedávají, je přibližně stejně jako u papírových zásilek. Systém je stabilní. Úřady se po rozpačitých prvních týdnech naučily s datovými schránkami zacházet. Žádná agenda nezkolabovala. Nikomu se neztratily datové zprávy a neobjevily se ani žádné falešné. Snad jen poměrně málo fyzických osob si nechalo schránku zřídit. Není ovšem divu, lidé se prostě nechali zastrašit mediální masáží.

Co je tedy na datových schránkách špatně? A proč proti nim vystupují právě tzv. počítačoví experti? V médiích se stále znovu objevují v zásadě tři typy připomínek:

1)    Mohlo by to být ještě lepší.  To je samozřejmě pravda. Nemůžeme například otevírat datové zprávy z mobilního telefonu.  A pokud chceme úřadovat ze zahraničí, musíme si s sebou vzít notebook. Ne, že by snad někdo chtěl řešit stavební povolení z telefonu nebo úřadovat bez počítače. Jde o princip. Proč by toho neměly datové schránky umět ještě víc. Tolik nádherných příležitostí ke zviditelnění „počítačového odborníka“! Kdo ví, třeba z toho bude zakázka.

2)    Systém údajně není dost bezpečný.  Vykresluje se nám hrozivý obraz, podle nějž každou minutou hrozí, že nějaká hackerská banda vleze do mé schránky a pošle falešnou žádost o stavební povolení. Nebo si dokonce prohlédne moje daňové přiznání! Asi nepřekvapí, že jeden z hlavních propagátorů těchto katastrofických vizí, „odborník přes zabezpečovací počítačové systémy“ Jiří Nápravník by nejraději nepovolil ani internetové bankovnictví nebo platby kartou v obchodech.

3)    …a pak je tu ta nejzásadnější námitka. Špatně jsou nejen datové schránky, ale všechno kolem elektronického podpisu a elektronických dokumentů. To je stanovisko, s nímž se setkáme i na tomto serveru. Právě má být údajně v tom,že elektronické prostředky jsou přístupné i lidem, kteří pořádně nerozumí tomu, co je certifikát a co podpis, natož, aby s ním uměli dobře zacházet.

Právě poslední druh do určité míry vysvětluje, proč právě určitá skupina expertů ve svém odhadu tak katastrofálně selhala a není schopna připustit ani tak elementární věc, jako že fungující systém funguje. Datové schránky totiž otevírají vstup do světa, kde elektronickou komunikaci může využívat i naprostý laik. Tedy do světa, kde expert, který léta studovat elektronický podpis, nemá žádnou významnou výhodu proti počítačovému analfabetovi, který se na pár minut zastavil na Czech POINTu a nechal si zřídit datovou schránku. Tak tomu přece nemá být. Nebo snad ano?

Mohlo by vás zajímat