Oceány zamořené plastovým odpadem. Tikající bomba?

Už to dávno není jen varovně zdvižený ukazováček, ale nebezpečná realita. Mluví se dokonce o přírodní katastrofě nebo o planetární krizi. Nenechte se mýlit, nejde o žádnou tajemnou návštěvu z vesmíru, ale o to, co se děje přímo na zemi. Konkrétně ve světových oceánech zaneřáděných tisíci tun plastového odpadu, který má zničující dopad na život ve vodě i na souši.

Ostrov z odpadků v žádném atlase nenajdete, ale v Tichém oceánu jeden takový pluje. Rozlohou je větší než Francie a Německo dohromady. Není jediným takovým ostrovem zkázy.

Obrázky uhynulých ryb se zbytky plastů v trávicím ústrojí se objevují stále častěji. Oběťmi jsou ale i další mořští živočichové. Odpadu neunikne ani člověk – stačí pozřít ryby, do jejichž těl se odpad dostává. Tikající bomba…

I některá místa turisticky vyhledávaných destinací v Indonésii a v Thajsku leckdy připomínají spíš obří skládky, mangrovové háje na pobřeží Vietnamu jsou po každém přílivu doslova obalené plastovým smetím.

Přibližně osm milionů tun plastového odpadu skončí každoročně ve světových oceánech. Představte si, že každou minutu do nich vysype jedno popelářské auto svůj obsah. Podle Greenpeace hrozí, že v roce 2050 bude v mořích plavat více plastového odpadu než ryb.

Co s tím? Jednou cestou je důsledné omezování plastů. Naposledy Evropská komise zakázala používání plastových brček a dalších produktů. A třeba v Keni se nesmí používat igelitové sáčky. Tomu, kdo bude spatřen s „igelitkou“ v ruce hrozí obří pokuty, nebo dokonce několikaleté vězení. Drsné, ale účinné…

Druhou cestou je čištění oceánů. Jeden takový systém vymyslel nizozemský mladík Boyan Slat, zakladatel a ředitel firmy The Ocean Cleanup. Nápaditý „uklízeč oceánu“ připomíná obří stěrače na autě, plave na hladině a sbírá smetí do sítí. O pohyb se starají mořské proudy. Ambicí mladého Nizozemce je odstranit ze severního Pacifiku do pěti let polovinu odpadu.

Jiné zařízení nazvané Seabin Project „mají na svědomí“ dva nadšení australští surfaři Andrew Turton a Pete Ceglinski. Jejich „mořská popelnice“ je určena pro přístavy a poradí si i s olejovými skvrnami.

Snaha firem i jednotlivců dostat oceány zpět do dobré kondice může být korunována úspěchem jen za předpokladu, že dojde nejen k omezení výroby plastových produktů, jejich užití, ale v mnohem širší míře k jejich recyklaci, byť je zatím z ekologického hlediska náročnější než recyklace papíru.

Smetím zamořené oceány nenechaly v klidu ani německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas. Společně s neziskovou organizací Parley for the Ocean v červnu 2016 představily první běžecké boty vyrobené z příze Parley Ocean Plastic, tedy z recyklovaného plastového odpadu z pláží a pobřeží okolí Malediv. Během spolupráce vznikla v posledních dvou letech řada dalších produktů „Parley“ a už zdaleka nejde jen o boty.