Notebooky vrací úder

Pokles prodejů iPadů vyvrací předchozí předpovědi, že se tablety stanou dominantním počítačovým zařízením.

Společnost Apple je tak úspěšná jako nikdy předtím. V nadšení nad celkovými výsledky by ale neměl zaniknout dramatický pokles prodejů iPadů. Ve srovnání se stejným obdobím loňského činí pokles více než čtvrtinu, dalo by se tedy spíše mluvit o propadu.

Populární vysvětlení hovoří o tom, že uživatelé přecházejí od tabletů ke smartphonům s velkými obrazovkami. Jak si ale všiml technologický komentátor internetového deníku Slate, fakta ukazují na něco jiného. To nejlépe demonstruje následující graf. Prodeje applovských smartphonů se také snižují.

Kdo tedy iPady vytlačuje, když to nejsou zařízení s Androidem? I na to dávají čísla odpověď. A pro někoho možná překvapivou. Je to nová generace tenkých, lehkých a výkonných airbooků. Světový trh s notebooky ještě prochází poklesem, ale prémiový segment se již vrací k růstu. Ostatně, sám šéf Apple TIm Cook uznává, že se jedná o případ „kanibalizace“, tedy obchodní situaci, kdy si konkurují dva produkty stejného výrobce.

To všechno neznamená konec tabletů, a dokonce ani konec iPadů. Apple má plány, jak je na trhu udržet a předpokládá zejména využití aliance s IBM a prosazení ve firemním sektoru.

Jenže to ještě není všechno. Komentátor Slate totiž upozorňuje i na to, že posilování Airbooků na úkor iPadů není jen záležitostí posledního kvartálu, ale že se jedná o dlouhodobou záležitost. To ilustruje následující graf. Jak v něm můžete vidět, prodej iPadů začal zpomalovat již v roce 2013, přesně v době, kdy notebooky od Apple dosáhly dna a vrátily se k růstu.

Z požadavku, aby uživatel mohl plynule přecházet mezi různými druhy zařízení, se tak stává noční můra pro vývojáře. Alespoň pro ty, kdo neumožňují uživatelům přistupovat pomocí webového prohlížeče. Nejvyšší čas vyzkoušet Software602 FormApps Server.

Kompletní komentář internetového deníku Slate najdete zde.

Mohlo by vás zajímat