Mobilní aplikace v podniku – bez čeho se neobejdete

Už delší dobu se hovoří o tom, že až firmy dokážou využívat plný potenciální chytrých mobilních zařízení v kapsách zaměstnanců, může to přinést srovnatelný nárůst produktivity, jaký před 20 lety znamenal nástup počítačů. I na bezpapiru.cz se tomuto tématu často věnujeme. Stále ale zůstává nejasné či obtížně uchopitelné, jak přesně by mělo chování změnit a co všechno by měly nové technologie (především aplikace) umět.

Dnes už vidíme některé podnikové situaci, které by bylo možné s využitím chytrých mobilních zařízení lépe řešit, ale to hlavní je teprve před námi.
Nicméně tato blízká budoucnost dostává konkrétnější podobu. Společnost Gartner vydala před pár dny dokument, v němž ukazuje, co všechno budou muset podniky zvládnout pro efektivní využití nových chytrých zařízení – nikoliv v neurčité budoucnosti, ale už v letech 2014 - 15. A jak analytici Gartner připomínají, naprostá většina podnikových IT oddělení dosud potřebné schopnosti nemá.

Aplikace v režimu tři-krát-tři

Naprosto základní nutností je schopnost rychle vyvíjet a jednotně administrovat aplikace, které analytik Gartneru Nick Johnes označuje termínem „3x3“.
První z těchto trojek označuje operační systémy: Android, iOS, Windows (pevné i mobilní).
Druhá trojka se vztahuje na typy aplikací: nativní, hybridní a webové.
Tím není řečeno, jakým způsobem má firma „3x3“ řešit. Zda má být vše pokryto jedním nástrojem nebo jich použít více. V každém případě by ale měla mít jasno, jak chce záležitost řešit. Poznámku Jana Petra o výhodách, nevýhodách a způsobech použití jednotlivých typů aplikací najdete zde.

A co ještě má podnikové IT umět

Zpráva ale zmiňuje i další záležitosti, které uvádíme alespoň seznamem:

  • Jednotné řízení mobilních zařízení. Je-li mezi zaměstnanci příliš mnoho zařízení nejrůznějších výrobců a typů, otevírá to otázky typu: Kdo používá kterou verzi aplikace? Je plně funkční? Co se děje s daty? Jak je to s bezpečností? Uspokojivá odpověď vyžaduje promyšlenou architekturu, účinné nástroje či obojí.
  • Vyrovnat se s html5. Tato technologie má řadu problémů, obsahuje spoustu rizik a bezpečnostních děr, je nešikovná z hlediska implementace… ale narážíme na ni všude. Bylo by iluzí domnívat se, že bude možné se html5 zcela vyhnout. Chce ji firma nahradit? Chce investovat do jejího zvládnutí? To jsou otázky, které vyžadují odpověď.
  • Pokročilý uživatelský design. Někde stačí jednoduchý formulář pro zadávání dat, ale v řadě případů budou uživatelé požadovat něco pěkného a zábavného. Nezapomínejme, že dorůstá generace zvyklá na mobilní hry a požaduje určitý uživatelský komfort. Pak to jsou takové věci jako přepínání mezi více aplikacemi, možnost okamžitě a velmi snadno vypnout zvuk atd.
  • Využívání přesnějších lokalizačních služeb. Většina dosavadních aplikací je schopna pracovat s hrubou navigací, ale přibývá situací, kdy služba vyžaduje přesnější zaměření, co vede k technologiím jako Bluetooth Smart standard nebo wi-fi.
  • Podpora nových standardů wifi. Nastupující technologie jako 802.11ac (Waves 1 and 2), 11ad, 11aq and 11ah umožní pracovat rychleji a přesněji. Pokud to zvládnou nová zařízení a nové aplikace.
  • Spojení s dalšími objekty. O internetu věcí se hovoří již delší dobu a již delší dobu je samozřejmostí požadavek na výměnu dat mezi aplikacemi a informačními systémy. Nastupují ale nová zadání – ovládání dveří, osvětlení či nejrůznějších strojů. Stačí připomenout jednu z nejjednodušších situací, kdy v tiskárně dochází toner a ve smartphone asistentky je automaticky zahájen proces žádosti o nákup nového.
  • Nahradit testování měřením okamžitého stavu. V záplavě nejrůznějších zařízení, typů, variant, operačních systémů a velikostí obrazovky není myslitelné, že by aplikace mohla být testována pro každé zařízení. Firmy budou spíše potřebovat schopnost vidět, že některé aplikace a některé procesy mají na určitých zařízeních výkonnostní problémy a schopnost na tyto problémy rychle reagovat.
  • Podpora zařízení, která se dají nosit. Brýle a hodinky s Androidem jsou zatím průkopnickou záležitostí, ale to se může velmi rychle změnit. Dokážou se přizpůsobit i vaše aplikace a vaše procesy?

  • Newsletter o pohledu společnosti Software602 na mobilní formulářová rozhraní a na to dynamické mobilní aplikace najdete zde.

Mohlo by vás zajímat