Martin Vondrouš znovu bloguje

Ředitel divize Long-Term Docs na svém blogu v rámci serveru iHned publikoval další texty. Týkají se praktických aspektů práce s elektronickými dokumenty, a zejména právní jistoty. Ukazují to na konkrétních situacích.

V textu Jak se nenechat napálit sliby na internetu Martin Vondrouš připomíná nedávnou situaci, kdy majitel Victoria Secret Les Wexner koupil veterána za 11 milionů liber a později se ukázalo, že aukční síň uvedla nesprávné informace o tom, jak je to s vlastnictvím vozu. Ustoupení od koupě je ale komplikováno tím, že aukční síň stáhla obchodní podmínky ze svého webu a Wexnerovi právníci je neměli spolehlivě zdokumentované.

Ředitel divize Long—Term Docs ve společnosti Software602 v této souvislosti připomíná, že do obdobné situace se může dostat i běžný uživatel. „Stává se třeba, že nakupujeme v internetovém obchodě, kde je u obrázku zboží uveden příslib prodloužené záruky, speciálního dárku, kreditu na další nákup apod., zaplatíme kartou a po pár dnech zjistíme, že speciální nabídka z webu zmizela.“

Uchování stránky lze podle něj řešit v podstatě ve dvou režimech.

  1. A) Neautorizovaný snímek. Zde se jedná v podstatě o fotografii obrazovky. Pro tento účel existuje řada nejrůznějších nástrojů
  2. B) Autorizovaný snímek. Ten obsahuje:
    1. a) obsah stránky takovým způsobem, aby bylo průkazné, že nebyl pozměněn,
    1. b) IP adresa, kde byl tento obsah umístěn,
    1. c) spolehlivý údaj o datu a čase pořízení snímku (tím spolehlivým zdrojem nemůže být počítač, kde si může každý přenastavit hodiny),
    1. d) přiložený zdrojový HTML kód, ze kterého byl obsah webové stránky vykreslen, včetně odkazovaných souborů alespoň do první úrovně (např. odkaz na PDF dokument s ceníkem).

V závěru odkazuje na článek Jak vytvořit nezpochybnitelný záznam obsahu webové stránky a připomíná, že se už na trhu objevila i první aplikace, která má vytváření důvěryhodných snímků webových stránek mezi standardními funkcemi.

V dalším článku Jak nevydávat techniku podvodníkům a jak se vyhnout se i jiným malérům připomíná jiný nedávný případ, kdy firmy vydaly zahradní techniku v hodnotě statisíců korun na základě padělaného papíru krajského úřadu. Pokud je podvodník dost šikovný, nepomůže ani detailní zkoumání, prohlížení proti světlu apod.

V případě elektronických dokumentů je situace úplně jiná. Příjemce se může snadno spojit s důvěryhodnou třetí stranou, která potvrdí pravost dokumentu – to v praxi znamená, že automatizovaný nástroj ukáže, že vše je v pořádku. To ovšem nemusí být zcela jednoduché. Vyžaduje to správné nastavení softwarového nástroje a dobré porozumění stavům certifikátu. Snadnější alternativou je využití online služby pro ověřování dokumentů.

„Nenamlouvejte si, že vám se to stát nemůže. Ti lidé ze severočeských firem, co vydali techniku za statisíce korun falešnému krajskému úřadu, nebyli žádní hlupáci. Postupovali tak, jak se zpravidla postupuje ve většině firem,“ uzavírá svůj blog Martin Vondrouš.

Mohlo by vás zajímat