Jak získat nezpochybnitelný záznam obsahu webové stránky?

Co kdo publikoval na internetu? Visela tam ta informace doopravdy nebo je to jen fáma? Publikovala ta která významná osobnost nějaké silné stanovisko na svém Twitteru? A někdo jiný zase na Facebooku? S takovými informacemi a protiinformacemi se setkáváme poměrně často. A pokaždé je něco spojuje. Ve všech případech existuje pouze náhled, ze kterého není prokazatelné, zda je pravým záznamem webové stránky nebo jestli byl vyroben v nějakém grafickém programu.

Přitom existuje způsob, jak může i běžný uživatel osobního počítače, tabletu či smartphonu vytvořit nezpochybnitelný důkaz o určitém obsahu v určitém čase na určité internetové adrese. To je něco, co se může hodit nejen při vyšetřování pádu letadla, ale i v docela obyčejných každodenních situacích. Nabízel internetový obchod nějaký speciální bonus, ke kterému se teď nechce znát? Můžete to prokázat?

Řešení, které dále popíšeme, je primárně určeno organizacím, které přes internet vypisují výběrová řízení nebo se jich účastní. Ale stejně užitečné může být i pro běžného koncového uživatele.

Takže jak postupovat. Nejdříve se přihlásíte na web Long-Term Docs a zaregistrujete se tam.

Tím získáte přístup k časovým razítkům - nejspíš nejlevnější a nejjednodušší, jaký je k dispozici. Pro nás je podstatné zejména to, že registrací získáte 25 kvalifikovaných časových razítek zdarma, což by mělo vystačit na docela dlouho.

Jakmile máte časová razítka, máte všechno, co potřebujete. Můžete využít aplikaci Long-Term Docs Signer nebo službu StampMaster.

Zde se vám nabídnou dvě možnosti. Levá část je určena pro autorizaci libovolného PDF dokumentu časovým razítkem. Ale pro nás je zajímavější pravá strana určená pro webové stránky. Takže klikneme tam.

Pak už je postup jednoduchý. Zadat internetovou adresu, kde se momentálně nachází přiznání o sestřelení letadla nebo alespoň nabídka zvláštního bonusu a kliknout na „Vytvořit kvalifikovaný snímek“.

Tím dojde k vytvoření snímku webové stránky, tak jak vypadala v daném čase. Připojí se zjištěné informace o stránce, jako je IP adresa, metadata SSL certifikátu. To vše zkonvertováno do PDF/A-3 formátu pro pozdější bezchybné zobrazení. Co je ale důležité jsou přílohy tohoto PDF dokumentu. Ty tvoří zdrojový HTML kód stránky, informace o zdrojích obrázků použitých na webové stránce a připojené odkazované soubory. Další obrazovka pak vypadá takto:

…a pochopitelně zvolíme „opatřit samostatným časovým razítkem“. Použijeme jedno z těch razítek, které jsme získali registrací na LongTermDocs.eu.

Na obrazovce proběhne hláška o připojení kvalifikovaného časového razítka a finální dokument je možné uložit do vašeho počítače. Je to dokument, který obsahuje vše, co vidíte na obrazovce, k tomu webovou adresu a pro jistotu také IP adresu, a pochopitelně přesný čas pořízení. To vše je chráněno kvalifikovaným časovým razítkem, takže změna byť i jen jediného písmenka by se okamžitě projevila. Dodatečné úpravy nepřicházejí v úvahu. Protože způsob vytvoření dokumentu odpovídá příslušné normě, bude možné pravost ověřit počítačovými programy, jaké se běžně používají ve všech zemích EU.

Takto vytvořený „důkaz“ můžete mít uložen po dobu 5 let. Pokud byste jej chtěli uchovávat déle a zachovat i jeho nezpochybnitelnost, museli byste využít specializovanou službu. Ale předpokládám, že v tomto případě ji potřebovat nebudete.

Schválně si to vyzkoušejte. Uvidíte, že pořízení záznamu webové stránky vám nezabere víc než tři minuty. Takže směle do toho a až na webu uvidíte, že se někdo vychloubá tím, že viděl UFO nebo „jen“ slibuje úžasnou slevu, honem zachytit!

Mohlo by vás zajímat