Jak snadno získat elektronický podpis

Stejně jako pro běžné podepisování potřebujete propisovačku, pro elektronické podepisování potřebujete komponentu zvanou certifikát. Pokud patříte k těm šťastlivcům, kterým vše zařídil zaměstnavatel, následující text se vás netýká. Jestli ne, snad vám pomůže následující návod.

Tento návod se týká kvalifikovaného certifikátu. To je ten, který musí povinně akceptovat celá veřejná správa, který se běžně používá v mezipodnikové komunikaci a který obstojí při případném dokazování před soudem nebo jiným arbitrem. 

Krok první. Potřebuji vůbec elektronický podpis? Je totiž docela možná, že vystačíte s datovou schránkou. Pár podnětů pro rozhodování najdete zde

Krok druhý. Výběr certifikační autority. V České republice v současné době působí tři společnosti s právem vydávat kvalifikované certifikáty:

Jejich služby jsou velmi podobné, základní cena kvalifikovaného certifikátu činí od 200 do 500 korun. Tato základní cena se vás týká v případě, že si certifikát stáhnete do svého počítače. Pracovníci certifikační autority vám ovšem zároveň nabídnou zabezpečený hardware, což vás může vyjít přibližně na tisícovku.

Mohlo by vás zajímat