Elektronický podpis nejen na mobilních zařízeních

 

Zajímavý článek, který se věnuje problematice elektronického podpisu, vyšel na Letem světem Applem. Elektronický podpis poutá čím dále větší pozornost a jeho používání se stává stále rozšířenější. Ve firmách nachází uplatnění v mnoha oblastech, nejčastěji při tvorbě a řízení firemních procesů. Elektronický podpis je totiž v podstatě nejjednodušším technickým prostředkem k zaručení neměnnosti obsahu digitálního dokumentu, určení původu dokumentu a při použití časového razítka i zakotvení v čase.

 

Elektronický podpis lze používat i na různých zařízeních, včetně těch mobilních, s různými operačními systémy. Vhodným pomocníkem může být  aplikace  Signer, která je dostupná zde (https://www.602.cz/o-nas/ke-stazeni/aktualni-produkty/signer/).

 

Co umí apliakce Signer

Aplikace Signer umožňuje celou řadu úkonů, jako je podepisovat elektronickým podpisem, ověřovat platnost certifikátů, připojovat vizualizovaný podpis. Dokáže z mobilního zařízení přijímat a odesílat datové zprávy nebo jednoduše pracovat s kvalifikovanými certifikáty PostSignum. Aplikace umí provádět konverze do PDF a dokumenty označovat časovými razítky pro fixaci v čase.

 

Elektronický podpis má více než dvacetiletou historii a má oporu v české i evropské legislativě. Zažádat si o něj může každý, chvilku to však bude trvat. Je totiž nutné fyzické ověření osoby, která o vydání certifikátu žádá. Při nasazování ve firmách nebo organizacích by se jednalo o poměrně zdlouhavý a časově náročný proces.

 

Advanced Certification Authority

Aby nasazení ve firmě bylo rychlé a spolehlivé, je dobré využít Advanced Certification Authority. Tato certifikační autorita je určena pro zajištění důvěry v rámci organizace. Certifikáty pro uživatele vytváří (a v případě potřeby i ruší) konkrétní osoba, třeba ředitel organizace nebo jím pověřený uživatel . Hlavní výhodou celého řešení je jednoduchost používání. Uživatelé si mohou vybrat jakékoli zařízení – mobil, tablet nebo počítač. A mohou mít podpis i ve více zařízeních.

 

Jak na to?

Stačí si pořídit cloudovou službu Sofa. Advanced Certification Authority je součástí tohoto řešení. Navíc kromě certifikační autority získáte i další možnosti, jak zefektivnit chod firmy a mít potřebné procesy pod kontrolou. V rámci Sofa máte k dispozici přednastavené nejběžnější firemní procesy, jako je žádost o dovelenou nebo schvalování faktur. A pokud budete chtít, můžete si snadno vytvořit i svoje vlastní procesy. 

Mohlo by vás zajímat