Elektronické podepisování v indických mobilech

Přenesení elektronických podpisů do chytrých telefonů usnadní život uživatelů nejen v České republice, kde takové řešení společně zavedly Česká pošta a Software602, ale také v Indii. V zemi, kde má jen 15 milionů lidí vysokorychlostní připojení k internetu, ale téměř miliarda lidí vlastní mobilní telefon, to otevře přístup ke službám eGovernmentu širokým masám. Farmáři budou schopni podávat žádosti, místní lékaři budou schopni autorizovat žádosti o vystavení a bude možné realizovat i desítky dalších životních situací bez nutnosti dojíždět do správního města.

Ačkoliv je Indie v mnoha ohledech zemí třetího světa, technologickou vyspělostí v řadě ohledů převyšuje některé evropské státy. Je například jednou z mála zemí na světě, kde je k dispozici systém online vypořádání mezibankovních plateb a kde finanční úřady nepřijímají papírová daňová přiznání.

Řešení pro podepisování z mobilních telefonů buduje místní firma MobMe Wireless Solutions.

Znovu se tak potvrzuje trend postupného přeměňování mobilů v univerzální zařízení, která nahradí řadu funkcí, které historicky poskytovaly počítače a další přístroje, a ve kterém budeme také nosit své podpisové certifikáty. Je to praktičtější i bezpečnější než uchovávání certifikátu v počítači, a navíc umožňuje velmi efektivní řešení řady podnikových situací. Zejména v kombinaci s nástroji pro snadné a rychlé vytváření aplikací pro smartphony a tablety. O tom se můžete více dočíst zde.

Mohlo by vás zajímat