Datové schránky ušetřily již 3,5 miliardy korun

Datové schránky ušetřily již 3,5 miliardy korun

Studie ICT Unie a Cevro Institutu ukázala, že v rámci EU patří systém k nejvyspělejším. Informační systém datových schránek dosud ušetřil orgánům veřejné moci 2,7 miliardy korun, firmám půl miliardy korun, podnikatelům čtvrt miliardy a nepodnikajícím občanům 18 milionů korun.

Reálné přínosy jsou ale vyšší, protože některé výhody nelze číselně vyjádřit (datové schránky jsou např. impulzem pro zavádění modernějších technologií). Bilance projektu je tak jednoznačně pozitivní i při započtení všech nákladů. Tvrdí to nedávno publikovaná studie, kterou společně zpracovaly ICT Unie a Cevro Institut.

Text dále navrhuje směry dalšího rozvoje systému – integrace datových schránek a tradičních poštovních služeb, využívání datových schránek pro ověření identity uživatele při přístupech do dalších portálů, elektronické volby, integraci s elektronickým bankovnictvím apod. Proti tomu však uvádí také rizika, která by mohla dalšímu rozvoji zamezit – zejména fragmentace vrcholové architektury českého eGovernmentu a paralelní budování řady rezortních systémů s obdobnou funkcionalitou.

Studie rovněž uvádí, že podobné systémy fungují v 15 zemích EU, přičemž systém datových schránek v ČR je čtvrtým nejvyspělejším (za Dánskem, Estonskem a Rakouskem).

Mohlo by vás zajímat