Čtečka, přítel člověka

Pokud patříte mezi zarputilé knihomoly, a ještě nemáte čtečku elektronických knih, zbystřete. Díky mobilům a streamovacím službám už nosíte v kapse kino a stejně si můžete budovat také knihovnu svých oblíbených titulů ke čtení. Čtečky umožní nosit v kapse tolik knih, kolik jen chcete. Čtečka s pamětí o kapacitě 4 GB pojme asi 3 500 knih, a pokud by vám to nestačilo, existují samozřejmě čtečky s ještě větší pamětí. Váha je přitom pořád stejná, zatímco zmíněných 3 500 titulů by vážilo okolo dvou tun.

Jestliže si bez knihy nedokážete představit den, je pro vás čtečka jasnou volbou. Když vám nevyjde sázka na jeden titul, můžete bez problémů rozečíst jiný. S papírovou knížkou to tak snadné není. Snad nejvíce je oceníte na cestách, především na dlouhých trasách vlakem či letadlem, a když máte model s podsvíceným displejem, můžete si v klidu číst i v noci, aniž byste lidi okolo rušili zapnutou lampičkou.

Jsou praktičtější než knihy?
Ne vždy je tomu tak, ale s největší pravděpodobností časem oceníte více jejich výhody a dosavadní nevýhody budete schopni oželet. Manipulace: Ano, udržíte ji pohodlně v jedné ruce oproti klasické knize. Snadněji se také znovu začtete, nemusíte si totiž pamatovat, na jaké stránce jste skončili. Čtečka si poslední rozečtenou stránku pamatuje za vás. Elektronická knížka nezežloutne, neroztrhnete ji, a pokud je vodotěsná, tak se nemusíte bát ani pádu do vany při koupeli.

Výborné je, že si ve čtečce můžete vytvářet poznámky, zvýrazňovat vybrané pasáže, libovolně zvětšovat a zase zmenšovat písmo, zkrátka přizpůsobit si ji svému stylu čtení, aniž byste s sebou museli tahat ještě zápisník a tužku, lupu nebo zvýrazňovač.

Pokud byste si rádi četli knížky v originálním znění, je čtečka dobrým parťákem díky tomu, že v ní můžete mít nahraný slovník, který vám pomůže s neznámými slovíčky. Stačí je pouze označit prstem a zjistit ve slovníku, o co jde. To je pro všechny, kteří si pomocí čtení oprašují jazykové znalosti nebo se nový jazyk teprve učí, pomůcka k nezaplacení.

Opravdu je to tak skvělé?

Samozřejmě čtečky mají i své nevýhody, a to nemluvíme o těch pocitových – vonět jako nová kniha čtečka nejspíš nikdy nebude. Nicméně počítejte s tím, že kvůli technologii elektronického inkoustu a menšímu displeji si ve čtečce moc neužijete třeba obrazové či ilustrované publikace. A také se jen těžko předvedete svému okolí vybraným literárním vkusem – na druhou stranu to, že nikdo nepozná, co vlastně čtete, může být i velkou výhodou.

I tak ale čtečky mění čtenářský svět podobně, jako digitální fotoaparáty změnily svět fotografií. Tehdy se také lidé bránili změně a dnes nedají na digitální foťáky dopustit. Podobné to za pár let bude i s „digitálním čtením“.