ČSOB začne zřizovat Czech POINTy na pobočkách

Ministerstvo vnitra udělilo ČSOB jako zatím první bance licenci k provozování kontaktních míst Czech POINT na pobočkách.  V první fázi se bude jednat o 14 poboček ERA v krajských městech, poté bude následovat více než 50 dalších poboček. S odvoláním na ministerstvo vnitra to uvedl server www.egov.cz. Banka bude díky tomu schopná:

  • Provádět autorizovanou konverzi dokumentů zákazníka (převádět listiny do elektronických dokumentů a naopak, s plným zachováním právního účinku). To umožní převést dokumenty zákazníka do elektronické podoby, eliminovat papíry na vstupu a zbavit se povinnosti archivovat listiny.
  • Provádět konverzi dokumentů pro interní potřebu banky. Díky tomu nebude zapotřebí vytvářet další fyzické archivy, ale bude možné ukládat originály listin elektronicky.
  • Vydávat výpisy z centrálních rejstříků veřejné správy (například katastr nemovitostí nebo rejstřík trestů) a usnadnit tak podávání žádostí o úvěry a další administrativu,
  • Rozšířit služby zákazníkům o poskytování výpisů.

Zřízení Czech POINTů tak může být krokem k tomu, aby originály důležitých dokumentů byly primárně elektronické (s elektronickými podpisy) a pouze klientům, kteří o to požádají, se na pobočkách vytvářel papírový výjezd.

Tento krok byl umožněn novelou zákona o Zákona o datových schránkách, elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů (300/2008 Sb.), která vstoupila v účinnost 29.listopadu 2011. Banka, která chce této možnosti využít, musí hradit roční poplatek a zajistit různé záležitosti jako vytvoření interních předpisů a správné vyškolení personálu. Související odkazy:

 

Mohlo by vás zajímat