Chytrým telefonům dominuje Android

Tři čtvrtiny chytrých telefonů prodaných ve třetím čtvrtletí letošního roku byly vybaveny operačním systémem Android. Tato platforma uvedená společností Google tak nadále posiluje pozici na trhu, který meziročně vyrostl o 50%. Vyplývá to z údajů, které publikovala analytická společnost IDC.

Druhou nejrozšířenější platformou je iOS, na kterou připadalo asi 15%. Microsoft zaznamenal meziroční nárůst o více než 50%, ale celkový podíl je pořád pod dvěma procenty. Pokračuje také propad BlackBerry (RIM) – meziročně o polovinu.

Jak IDC uvádí, smartphonů s Androidem se prodalo 136 milionů. Největším výrobcem zůstává Samsung, ale jeho podíl klesá, zejména na úkor malých výrobců.

Podíl iOS na trhu je dramaticky menší, nicméně i podíl mobilních zařízení s tímto operačním systémem se meziročně zvětšil. Ve třetím čtvrtletí se podle IDC prodalo téměř 27 milionů iPhonů.

Proti těmto dvěma vítězům stojí dva poražení – BlackBerry a Symbian. Podle IDC se ovšem jejich situace výrazně liší. BlackBerry zůstává v některých segmentech trhu silným a preferovaným hráčem. S nástupem BlackBerry 10 tak může očekávat výrazný nárůst prodejů a znovudobytí některých pozic. Symbianu prognózují analytici IDC pokračující úpadek související mimo jiné s problémy výrobců, kteří svá zařízení Symbianem vybavují – Fujitsu, Sharp a Sony.

Windows Phone vykazuje jednoznačně vzestupnou tendenci, nicméně podíl na trhu je pořád ještě menší než Symbianu. Výraznější posílení lze očekávat až po uvedení Windows Phone 8.

Související odkazy:

Mohlo by vás zajímat