Americký federální soud: Pět let bez papírových podání

V roce 2005 zastavil Oblastní federální soud v Delaware (U.S. District Court in the District of Delaware) příjem papírových podání. Advokátům, kteří chtěli se soudem komunikovat, prostě nezbylo než se naučit zacházet s potřebnými elektronickými nástroji – formátem PDF, elektronickými podpisy a aplikací odpovídající primitivnější verzi našich datových schránek. Kdo chtěl zůstat u papírů, měl prostě smůlu.

Po pěti letech si ale změnu pochvalují. Alespoň někteří z nich. „Skončila doba strachu, zda stihnete předat dokumenty, než v 16:45 soud zavře podatelnu. Fascikly, které si advokát musel dříve kopírovat přímo v budově soudu, jsou nyní přístupné online, takže s nimi můžete pracovat z pohodlí domova,“ píše na svém blogu prokurátorka Molly DiBianca.

Jak dále uvádí, soudní požadavky nakonec vedly i ke změnám v její kanceláři. „Přestala jsem spoléhat na papírové dokumenty,“ uvádí. „Všechno (a tím myslím skutečně všechno) je vytvářeno elektronicky a uchováváno v systému pro správu dokumentů“.

Obtížnější než zvládnout technologické změny podle ní bylo oprostit se od pocitu, že listiny jsou nějak solidnější či bezpečnější. Nicméně po pěti letech není pochyb, že se jednalo o jednoznačnou změnu k lepší. Alespoň podle prokurátorky z Wilmingtonu.
Blog Molly diBiance najdete zde.