602XML pod Špilberkem

V České republice jen málo organizací, které mají s inteligentními formuláři 602XML větší zkušenost než brněnský magistrát. Úředníci v Brně s nimi pracují již od roku 2004. A nepochybují, že je to opravdu užitečný nástroj.

Bylo nám jasné, že nasazení takového produktu vyjde z pohledu času i rozpočtu lépe než vlastní vývoj.

Před čtyřmi lety potřebovali na brněnském magistrátu lépe vyřešit evidenci veřejných zakázek. Vlastní smlouvy jsou skladovány v archivu, nicméně kromě nich je zapotřebí ke každé zakázce vytvořit výkaz, který později umožní smlouvu dohledat a který obsahuje základní informace o předmětu plnění, ceně, schválení atd. Vyplňování a shromažďování papírových „košilek“ bylo zdlouhavé, neefektivní a náchylné k chybám, takže se v Brně rozhodli pro elektronické řešení. Volba tehdy padla na 602XML z jednoduchých důvodů. „Bylo nám jasné, že nasazení takového produktu vyjde z pohledu času i rozpočtu lépe než vlastní vývoj. XML formuláře od 602 navíc mají mnohem lepší poměr cena výkon i ve srovnání s jinými produkty. Ten účel, pro který jsme je zvolili, dobře naplňují. Kdybych měl to rozhodnutí udělat dnes, se čtyřletou zkušeností, určitě bych vybral znovu,“ vzpomíná a komentuje situaci vedoucí odboru městské informatiky Ing. Luděk Tichý.

Jeden proces ročně

Nemáme pro ně nějaký speciální plán rozvoje. Prostě o tom produktu víme, a když se objeví nějaká nová agenda, tak ji pokryjeme.

Uživatelé si na nový nástroj snadno zvykli. Mimo jiné proto, že proti papírovému zpracování agendy skutečně přinesl radikální usnadnění práce. Inteligentní formuláře 602XML se tak na magistrátu zabydlely. „Nemáme pro ně nějaký speciální plán rozvoje. Prostě o tom produktu víme, a když se objeví nějaká nová agenda, tak ji pokryjeme,“ vysvětluje šéf městské informatiky. V praxi to znamená zhruba jednu agendu ročně. Postupně tak přibyly centrální evidence žádostí o informaci, stížností a petic, ověřených výpisů z Czech POINTu a ověřování řidičů taxislužby. Někdy vytvářejí inteligentní formuláře sami pracovníci magistrátu, složitější zadání zadávají do 602. Jak k tomu Luděk Tichý podotýká, je škoda, že na českém trhu není více firem, které by s touto technologií uměly pracovat. Určitě by si to zasloužila.

Ale to je jen první část příběhu. Během čtyř let produkt dospěl, možnosti jeho využití se rozšířily a rozvíjí se i instalace na brněnském magistrátu. Připravuje se nasazení aplikace 602XML Form Server, která umožní vyplněné formuláře nejen sbírat, ale realizovat i několikastupňové schvalování. Kromě toho bude 602XML integrováno i s dalšími komponentami městské informatiky, včetně SAP.

Mohlo by vás zajímat